GYO (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) Dönüşümü / GYF (Gayrimenkul Yatırım Fonu) Kurulumu

Neden GYO Dönüşümü / GYF Kurulumu?

İnşaat projeleri geliştiren ya da portföylerinde gayrimenkul bulunan ve bu portföyden kira ve satış geliri elde eden şirketlerin gerek vergisel avantajlar gerekse halka arzın getireceği avantajlardan faydalanmak istemesi GYO’ya dönüşme taleplerinin temelini oluşturmaktadır. GYO dönüşümüne alternatif olarak, şirketlerin gayrimenkul varlıkları bir GYF’ye ayni sermaye konularak yatırımcılar GYO’daki gibi vergisel avantajlardan yararlanabilmetedir. Ayrıca sahip oldukları fon paylarını ekspertiz raporlarına göre tespit edilen değer üzerinden nitelikli bir yatırımcıya ya da GYF’ye devrederek nakde çevirebilmektedirler. (Fon’a toplam fon paylarının maksimum %20’si devredilebilir).

GYO Dönüşümü kapsamında aşağıda yer alan hizmetler verilmektedir.

  • GYO dönüşüm/kuruluş işlemleri esas sözleşme tadilinden başlayarak halka arzla tamamlanan geniş kapsamlı ve uzmanlık isteyen bir süreçtir.
  • GYO dönüşüm/kuruluş öncesi portföy oluşturulması aşamasında şirkete danışmanlık verilmektedir.
  • Dışarıdan hizmet alınması gereken ekspertiz, bağımsız denetim, hukukçu görüşü gibi alanlarda talep edilmesi halinde Prudens tarafından Şirket adına teklif alınmaktadır.
  • Optimum yapı oluşturulduğunda ilgili başvurular belirlenen uygun bir aracı kurum tarafından yapılmakta ve tüm sürecin koordinasyonu Prudens tarafından gerçekleştirilmektedir.
  • Birlikte çalışılacak olması durumunda sürecin ikinci adımı olan halka arz da aracı kurum tarafından gerçekleştirilmektedir.

GYO dönüşüm süreci Şirketlerin hazır olma durumuna göre 6-12 ay arasında değişebilmektedir. 

Hem teorik hem pratik 20 yıllık tecrübeye sahip profesyonellerden oluşan ekibimizle GYO/GYF kurulum/dönüşüm Süreçlerinde danışmanlık hizmeti vermekteyiz.